Posiadanie samochodu daje nam ogromną satysfakcję. Radość nie powinna nam przesłonić obowiązków, jakie należy dopełnić, jeżeli jest się właścicielem pojazdu mechanicznego. Każdy właściciel auta musi opłacić OC, czyli inaczej mówiąc odpowiedzialność cywilną kierowców.

Podstawowe informacje o OC

W sieci znaleźć można polecane serwisy, jak np. ubezpieczenieauta.com.pl, gdzie umieszczane są informacje odnośnie OC i wielu innych rzeczy związanych z samochodami. Co należy wiedzieć o tej polisie ubezpieczeniowej? Każdy właściciel pojazdu musi ją mieć, jeżeli jest posiadaczem samochodu. Niezależnie od tego, czy dany samochód jest użytkowany, czy też nie – OC musi być. Chyba, że samochód jest wyrejestrowany. Polisa OC odnawia się automatycznie – każdego roku. Przy czym są przypadki, kiedy taki pakiet ubezpieczeniowy się nie odnawia. O nich można przeczytać w internecie, w wiarygodnych źródłach.

Obowiązujące zasady

Jeżeli ktoś chciałby poznać obowiązujące zasady, jeżeli chodzi o OC, to musi przeczytać Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK,  Kodeks Cywilny art. 444-447 oraz 805-834, Ustawę o prawach konsumenta art. 40. Tam to zamieszczone są wszystkie przydatne informacje odnośnie takich pakietów ubezpieczeniowych. Polisę ubezpieczeniową można kupić zawsze – niezależnie od tego, ile samochód ma lat. Chyba, że jest to pojazd, który będzie złomowany. Na polskich ulicach nie wolno używać pojazdów, które OC nie mają. Warto wiedzieć, że OC w pewnej części chroni pasażerów auta podczas kolizji drogowej.

Zobacz powiązane wpisy:

Ubezpieczenie skutera

Kary za brak OC w 2022 r

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty