Jedną z klasyfikacji, jaką stosuje się w przypadku samochodów, jest rodzaj nadwozia. Chyba wszyscy doskonale wiedzą, że są dostępne np.pojazdy niskopodwoziowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że taki element jest w stanie wpłynąć na wysokość ceny OC.

 

Po co mi nadwozie?

Płyta podłogowa, kadłub, drzwi, okna, dach – to elementy, które wchodzą w skład nadwozia. Jak więc widać – bez takich elementów samochód nie ma prawa bytu. Nadwozie pełni kilka funkcji. Jedną z nich jest funkcja estetyczna. W dużej mierze wpływa ono na sam wygląd pojazdu. Chociaż nie można zapomnieć o tym, że są to również elementy pełniące funkcję ochronną, jak również konstrukcyjną. Można powiedzieć, że im lepsze części, tym właściwości jezdne pojazdu są lepsze, a pasażerowie mogą czuć się bardziej pewnie w jego wnętrzach. Trzy najczęściej wykorzystywane rodzaje nadwozia to: kombi, sedan i hatchback.

Cena OC a nadwozie

Tak, kierowcy posiadający samochód już od wielu lat, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzaj nadwozia wpływa na cenę OC. Chociaż nie można powiedzieć, że jest to czynnik przesądzający. Są ważniejsze elementy, które są w stanie zdecydować o tym, że składka na OC jest taka, a nie inna. Wyjątek stanowią właściciele pojazdów, którzy będą rejestrować się pierwszy lub drugi raz. W ich wypadku ceny za ubezpieczenie OC mogą być znaczne. Jeżeli ktoś chciałby przekonać się, jak faktycznie będzie wyglądała jego polisa na samochód, może skorzystać z kalkulatorów, jakie dostępne są on-line. Dzięki temu wysokość składki będzie można szybko oszacować.

Zobacz również inne wpisy:

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie